nybanner

Atletism: Semenya câștigă aur la 5000 m la Campionatele din Africa de Sud

Buna ziua, vino sa consulti produsele noastre!

GERMISTON, Africa de Sud (Reuters) – Caster Semenya a câștigat joi proba de 5000 m la Campionatele de atletism din Africa de Sud, o nouă distanță potențială în timp ce așteaptă o decizie a Curții de Arbitraj pentru Sport (CAS) în apel.Regulile încearcă să-i limiteze nivelul de testosteron.
Semenya părea să dețină controlul complet când a câștigat în 16:05.97 în ziua deschiderii, care a fost un test important pentru participarea Africii de Sud la Campionatele Mondiale de la Doha în septembrie.
Semenya a obținut un finisaj rar în cursa de distanță lungă după ce a ajuns anterior la finala de 1500 m de vineri cu un timp de 4:30.65, mult sub cel mai bun record personal.
Deși cu greu a transpirat, timpul ei de 1500 m a fost cu 9 secunde mai rapid decât următorul cel mai rapid din calificări.
Evenimentul ei principal, 800 de metri, va avea loc vineri dimineața și finala sâmbătă seara.
Semenya așteaptă rezultatul apelului ei la CAS pentru a înceta să impună noi reguli ale Federației Internaționale de Atletism (IAAF) care îi cer să ia medicamente pentru a-și limita nivelul natural de testosteron.
IAAF dorește ca atletele cu diferențe de dezvoltare să-și scadă nivelul de testosteron din sânge sub concentrația prescrisă cu șase luni înainte de competiție, pentru a preveni orice avantaj nedrept.
Dar acest lucru este limitat la competițiile între 400 m și mile, așa că nu include 5000 m, astfel încât Semenya să poată concura liber.
Timpul ei de joi a fost la 45 de secunde față de cel mai bun sprint din 2019, dar Semenya părea să se rețină înaintea ei familiară ultimul sprint de 200 de metri.
Între timp, campionul olimpic la 400 m și deținătorul recordului mondial Weide van Niekerk s-a retras de la încălzirea de joi, invocând o pantă alunecoasă în timp ce încerca să revină la competiții de nivel înalt după 18 luni.
„Îmi pare rău să anunț că mă retrag de la Campionatele de seniori din Africa de Sud la atletism”, a scris van Niekerk pe Twitter.
„Așteptăm cu nerăbdare să jucăm din nou acasă după o pregătire bună, dar vremea nu a fost potrivită, așa că nu am vrut să riscăm.
Van Niekerk a ratat întregul sezon 2018 cu o accidentare la genunchi în timpul unui meci de fotbal de caritate în octombrie 2017.

Ora postării: 20-jun-2023